wtorek, 15 czerwca 2010

Środowisko przyrodnicze: Zasoby naturalne


ZASOBY NATURALNE

W 1990 r. Biuro Studiów i Projektów Rozwoju Przestrzennego Województwa Szczecińskiego opracowało raport o możliwościach eksploatacji złóż surowców mineralnych w gminie Resko. Wytypowano konkretne rejony, w których mogą występować surowce, dla których należałoby wykonać dokumentacje geologiczne. Wykaz tych rejonów zawarty jest w opracowaniu „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Resko”.

Na terenie gminy Resko znajdują się następujące złoża kopalin:
  • Złoże syderytowej rudy żelaza Ługowina–Berkanowo. W środkowojurajskim kompleksie osadów iłowcowo-mułowcowych i piaszczystych w obrębie struktury wału pomorskiego. Złoże syderytowej rudy żelaza o zasobach 66,9 mln ton rudy (odpowiada 20 mln ton zawartości żelaza 28-31,5%. Złoże to występuje na głębokości 90-180 m.
  • Złoża torfu i gytii o łącznej miąższości około 17 mln m3 torfu.
  • Złoża kruszyw – żwiru, piasku i glin – nie są udokumentowane, jednak ślady ich eksploatacji w postaci kilkudziesięciu wyrobisk świadczą, że istnieją i są wykorzystywane na lokalne potrzeby.

    Udokumentowane złoża surowców naturalnych – kreda jeziorna i gytia wapienna znajdują się w dolinie rzeki Mołstowej w rejonie wsi Krosino – Mołstowo. Są to złoża udokumentowane w kategorii C1. Zasoby bilansowe kredy jeziornej wynoszą 5.504,1 tys. ton, natomiast zasoby torfu 6.490,4 tys. m3 (wg stanu na 1.07.1993 r., informacje Urzędu Wojewódzkiego, Szczecin).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz